N-Media WooCommerce PPOM - en to tr_TR translation catalogue (465 entries)

en:  - <a href="%s" target="_blank">Create New Meta</a></p>
tr_TR: Yeni Meta Oluştur

en:  files allowed only
tr_TR: İzin verilen dosya

en:  of the following matches
tr_TR: Aşağıdaki eşleşmelerden

en: %d Files
tr_TR: %d Dosya

en: &laquo; Existing Product Meta
tr_TR: &laquo; Mevcut ürün meta

en: <a class="btn button" href="%1$s">%2$s</a>
tr_TR: <a href="%s">%s</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a>
tr_TR: <a href="%s">%s</a>

en: <a href="%s">Add Fields</a>
tr_TR: Alan Ekle

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">Daterangepicker</a>
tr_TR: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_blank" > Tüm daterangepicker </a> hakkında

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">More detail</a>
tr_TR: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_blank" > daha fazla ayrıntı </a>

en: <a href="https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target="_blank">Options</a>
tr_TR: < a href = "https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target = "_blank" tüm maskeleme seçenekleri </a> bakın

en: <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor">Editor</a>
tr_TR: Etkinleştirmek < a target = "_blank" href = "https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor" > WordPress zengin Editör </a>.

en: <div class='error'>Some of your fields has duplicated datanames, please fix it</div>
tr_TR: 
    Bazı alanlarınızda yinelenen veri adları var, lütfen düzeltin

en: <strong>Total = %d</strong>
tr_TR: Toplam

en: A Fast and Optimized script to caculate price on product page in Table.
tr_TR: Tablo'daki ürün sayfasında fiyatı hesaplamak için Hızlı ve En İyi duruma getirilmiş komut dosyası.

en: Actions
tr_TR: Hareketler

en: Add Audio/Video
tr_TR: Ses/Video Ekle

en: Add Field
tr_TR: Alan Ekle

en: Add Images
tr_TR: Resim Ekle

en: Add Options
tr_TR: Seçenek Ekle

en: Add PPOM Fields
tr_TR: PPOM Alanları Ekle

en: Add colors
tr_TR: Renkler Ekle

en: Add field
tr_TR: Alan Ekle

en: Add one time fee to cart total.
tr_TR: Sepet toplamı için bir zaman ücreti ekleyin.

en: Add options
tr_TR: Seçenek ekle

en: Add your own CSS.
tr_TR: Kendi CSS ekleyin.

en: Add your text/HTML here.
tr_TR: Burada metin ekle

en: Add-on Price
tr_TR: Eklenti Fiyatı

en: Advance Features (PRO)
tr_TR: 
    Gelişmiş Özellikler (PRO)

en: After PPOM Fields
tr_TR: 
    PPOM Alanlarından Sonra

en: All
tr_TR: Hepsi

en: All about Daterangepicker, see daterangepicker
tr_TR: Daterangepicker Hakkında

en: All,AFRICA, AMERICA, ANTARCTICA, ASIA, ATLANTIC, AUSTRALIA, EUROPE, INDIAN, PACIFIC
tr_TR: Tüm, Afrika, Amerika, Antarktika, Asya, Atlantik, Avustralya, Avrupa, Hint, Pasifik

en: Allow Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandırmaya izin ver

en: Allow users to select more then one images?.
tr_TR: Kullanıcıların daha sonra bir resim seçmesine izin ver?.

en: Allow users to select more then one palette?.
tr_TR: 
    Kullanıcıların birden fazla palet seçmesine izin verilsin mi?

en: Allow users to select more then one videos or audios?.
tr_TR: Kullanıcıların daha sonra bir video veya ses seçmek için izin ver?.

en: Already Attached
tr_TR: 
    Zaten Ekli

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Apply as discount
tr_TR: İndirim olarak Uygula

en: Apply for Categories
tr_TR: Kategoriler için Uygula

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Attach
tr_TR: Ekle

en: Attach to Products
tr_TR: Ürünlere Ekle

en: Audio / Video
tr_TR: Ses / Video

en: Audio File Selection
tr_TR: 
    Ses Dosyası Seçimi

en: Auto Apply Changes
tr_TR: Değişiklikleri Uygula

en: Before  PPOM Fields
tr_TR: 
    PPOM Alanlarından Önce

en: Bootstrap JS is being loaded from CDN, it will disable if your site already loading it.
tr_TR: 
    Bootstrap JS, CDN'den yükleniyor, sitenizde zaten yüklüyse devre dışı bırakacaktır.

en: Boundary height,width
tr_TR: Boundar yüksekliği, Genişlik

en: Bulk Quantity for Options Addon allow store admin to set discount prices for each options. This Addon is best tool for companies like Printin, designing and who looking to sale products with options with different prices.
tr_TR: 
    Seçenekler Eklentisi için Toplu Miktar, mağaza yöneticisinin her seçenek için indirim fiyatları belirlemesine izin verir. Bu Eklenti, Printin gibi tasarım yapan ve farklı fiyatlara sahip seçeneklerle ürün satmak isteyen şirketler için en iyi araçtır.

en: Button
tr_TR: Buton

en: Button class
tr_TR: Düğme Sınıf

en: Button label (select files)
tr_TR: Düğme etiketi (dosyaları seç)

en: By Role
tr_TR: Role göre

en: Calculate Tax for Fixed Fee
tr_TR: Sabit ücret için vergi hesapla

en: Category First
tr_TR: Birincil Kategori

en: Category Overrides Individual Assignment
tr_TR: 
    Kategori Bireysel Atamayı Geçersiz Kılıyor

en: Change image height e,g: 50px or 50%.
tr_TR: Resim yüksekliğini değiştirin örn: 50px veya %50.

en: Change image width e,g: 50px or 50%.
tr_TR: Resim genişliğini değiştirin örn: 50px veya %50.

en: Change selected images border color, e.g: #fff
tr_TR: Seçilen resimlerin kenarlık rengini değiştirin, örn: #fff

en: Change selected palette border color, e.g: #fff
tr_TR: 
    Seçilen palet kenarlığı rengini değiştirin, örneğin: #fff

en: Check for Apply as discount
tr_TR: İndirim olarak uygula'yı denetle

en: Check this option to enable PPOM REST API
tr_TR: REST API 'yi etkinleştirmek için bu seçeneği işaretleyin

en: Checkbox Input
tr_TR: CheckBox girişi

en: Checked option(s)
tr_TR: İşaretli seçenek (ler)

en: Choose Roles
tr_TR: Rolleri Seç

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Clear Fields after Add to Cart?
tr_TR: 
    Sepete Ekledikten Sonra Alanlar Temizlensin mi?

en: Click options to see all Masking Options
tr_TR: 
    Tüm Maskeleme Seçeneklerini görmek için seçeneklere tıklayın

en: Clone
tr_TR: Kopyala

en: Close
tr_TR: İptal

en: Color Palettes
tr_TR: Renk Paletleri

en: Color codes seperated by comma e.g: #125, #459, #78b
tr_TR: Renk kodları virgülle ayrılmış örneğin: #125, #459, #78b

en: Color height
tr_TR: Renk yüksekliği

en: Color pallete input
tr_TR: Renkli palet girişi

en: Color picker
tr_TR: Renk seçici

en: Color width
tr_TR: Renk genişliği

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Control how price table will be shown for options or disable.
tr_TR: Fiyat tablosunun seçenekler veya devre dışı bırakılması için nasıl gösterilir kontrol eder.

en: Control price display on product page
tr_TR: Ürün sayfasında kontrol fiyat gösterimi.

en: Copy Field
tr_TR: Alanı Kopyala

en: Crop images
tr_TR: Kırpılmış resimler

en: Cropped
tr_TR: Kırpılmış

en: Custom CSS
tr_TR: 
    Özel CSS

en: Custom Fonts
tr_TR: Özel Fontlar

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Data Name
tr_TR: 
    Veri Adı

en: Data name
tr_TR: Veri Adı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Input
tr_TR: Tarih Giriş Türü

en: Date format
tr_TR: Zaman Formatı

en: DateRange Input
tr_TR: DateRange girişi

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Date
tr_TR: Varsayılan Tarih

en: Default Price
tr_TR: Varsayılan Fiyat

en: Default color
tr_TR: Varsayılan renk

en: Default is down.
tr_TR: Varsayılan değer kapalıdır.

en: Default option price, if no prices is given in Options
tr_TR: 
    Seçeneklerde fiyat belirtilmemişse, varsayılan opsiyon fiyatı

en: Define default color e.g: #effeff
tr_TR: Varsayılan rengi örneğin tanımla: #effeff

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Un-used images
tr_TR: Kullanılmayan görüntüleri silin

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Disable Bootstrap
tr_TR: 
    Önyüklemeyi Devre Dışı Bırak

en: Disable FontAwesome
tr_TR: 
    FontAwesome'ı devre dışı bırak

en: Disable Past Dates
tr_TR: Geçmiş tarihleri devre dışı bırak?

en: Disable Weekends
tr_TR: Hafta Sonlarını Devre Dışı Bırak

en: Discount On?
tr_TR: İndirim mi?

en: Discount Price
tr_TR: İndirimli fiyat

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu uyarıyı kapat

en: Display Field Value in Cart
tr_TR: 
    Sepette Alan Değerini Görüntüle

en: Display color picker by default, otherwise show on click
tr_TR: Renk seçiciyi varsayılan olarak görüntüle, aksi halde tıklayın

en: Do Not Show Price Table
tr_TR: Fiyat tablosunu gösterme

en: Domain Checker Addon will check any domain’s availability. Adds domain to cart if it’s not already registered. A simple solution to sell domains with WooCommerce PPOM. Customized messages for domain availability/not-availability. Ajax base script to check domain and show result.
tr_TR: Etki Alanı Denetleyicisi Eklentisi, herhangi bir etki alanının kullanılabilirliğini kontrol eder. Henüz kayıtlı değilse, sepete alan ekler. WooCommerce PPOM ile alan satmak için basit bir çözüm. Alan kullanılabilirliği/kullanılamazlığı için özelleştirilmiş mesajlar. Etki alanını kontrol etmek ve sonucu göstermek için Ajax temel komut dosyası.

en: Download File
tr_TR: Dosya eklerini indirin ve içe aktarın

en: Drag File Here
tr_TR: Dosya (lar) burada sürükleyin

en: Drag file/directory here
tr_TR: Dosya/Dizin burada sürükleyin

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Field
tr_TR: 
    Alanı Düzenle

en: Edited
tr_TR: Düzenlendi

en: Email Input
tr_TR: E-posta Girişi

en: Empty all fields on Product page after to cart.
tr_TR: Sepete attıktan sonra Ürün sayfasındaki tüm alanları boşaltın.

en: Enable Conditions
tr_TR: Koşulları etkinleştir

en: Enable Exif
tr_TR: EXIF etkinleştir

en: Enable Legacy Price Calculations
tr_TR: 
    Eski Fiyat Hesaplamalarını Etkinleştir

en: Enable PPOM REST API?
tr_TR: PPOM REST API etkinleştirilsin mi?

en: Enable Quantity Slider
tr_TR: Miktar kaydırıcısını etkinleştir

en: Enable WordPress rich editor.
tr_TR: 
    WordPress zengin düzenleyicisini etkinleştirin.

en: Enable Zoom
tr_TR: 
    Yakınlaştırmayı Etkinleştir

en: Enable legacy view
tr_TR: Eski görünümü etkinleştir

en: Enable zooming functionality. If set to false - scrolling and pinching would not zoom.
tr_TR: Yakınlaştırma işlevini etkinleştirin. Yanlış olarak ayarlanırsa - kaydırma ve kıstırma yakınlaştırma yapmaz.

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Enforce Boundary
tr_TR: 
    Sınırı Zorla

en: Enter any characters to create a secret key. This key must be set while requesting to API
tr_TR: Gizli anahtar oluşturmak için herhangi bir karakter girin. Bu anahtar, API'ye istekte bulunulurken ayarlanmalıdır

en: Entery API key
tr_TR: API anahtarı girin

en: Error message
tr_TR: Hata mesajı

en: Error while creating directory
tr_TR: Dizin oluşturulması sırasında hata oluştu.

en: Error while deleting file %s
tr_TR: %s dosyası siliniyorken hata oluştu

en: Everyone
tr_TR: Herkes

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Fee Taxable?
tr_TR: 
    Ücret Vergilendirilebilir mi?

en: Field value
tr_TR: Alan Değeri

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: File Input
tr_TR: Dosya girişi

en: File cost/price
tr_TR: Dosya maliyeti/fiyatı

en: File removed
tr_TR: Dosya kaldırıldı

en: File size
tr_TR: Dosya boyutu

en: File type not valid -
tr_TR: Dosya türü geçerli değil

en: File types
tr_TR: Dosya türleri

en: File types allowed seperated by comma, e.g: jpg,pdf,zip
tr_TR: Virgülle ayrılmış izin verilen dosya türleri, örneğin: jpg,pdf,zip

en: Files allowed
tr_TR: İzin verilen dosyalar

en: First option
tr_TR: İlk Seçenek

en: Fixed Fee
tr_TR: Sabit ücret

en: Fixed Price
tr_TR: Sabit Fiyat

en: Font Name
tr_TR: 
    Yazı tipi adı

en: FontAwesome are being loaded from CDN, it will disable if your site already loading it.
tr_TR: 
    FontAwesome CDN'den yükleniyor, sitenizde zaten yüklüyse devre dışı bırakacaktır.

en: Fonts Family
tr_TR: Yazı Tipi Ailesi

en: For your reference.
tr_TR: Referansınız için.

en: Form added successfully
tr_TR: Form Başarıyla Eklendi.

en: Form updated successfully
tr_TR: Form başarıyla güncellendi.

en: Form updated successfully.
tr_TR: Form başarıyla güncellendi.

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Grand Total:
tr_TR: Genel Toplam:

en: Grid Layout
tr_TR: Kılavuz Düzeni

en: HTML content
tr_TR: Html İçerik

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Hidden Input
tr_TR: Gizli giriş

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide Options Price?
tr_TR: Opsiyon Fiyatı Gizlensin mi?

en: Hide Price Matrix?
tr_TR: Fiyat Matrisi gizlensin mi?

en: Hide Product Price?
tr_TR: Ürün fiyatı dahil edilsin mi?

en: Hide Variable Product Price?
tr_TR: Değişken Ürün Fiyatı Gizlensin mi?

en: Hide or Show the zoom slider.
tr_TR: 
    Yakınlaştırma kaydırıcısını gizleyin veya gösterin.

en: Hide the Apply/Cancel button.
tr_TR: Uygula/iptal düğmesini gizleyin.

en: Hides Product core price under price Title (When PPOM Fields attached)
tr_TR: 
    Fiyat Başlığının altında Ürün temel fiyatını gizler (PPOM Alanları eklendiğinde)

en: Hides Variable Product core price under price Title (When PPOM Fields attached)
tr_TR: Fiyat Başlığının altında Değişken Ürün çekirdek fiyatını gizler (PPOM Alanları eklendiğinde)

en: Hides options price in Selec/Radio/Checkbox/Image display prices with label
tr_TR: Seçim/Radyo/Onay Kutusu/Resim görüntüleme fiyatlarındaki seçenek fiyatını etiketli olarak gizler

en: Horizontal Layout
tr_TR: Yatay düzen

en: How many Images can be checked by user e.g: 2. Leave blank for default.
tr_TR: 
    Kullanıcı tarafından kaç tane Görüntü kontrol edilebilir, örneğin: 2. Varsayılan olarak boş bırakın.

en: How many Images can be checked by user e.g: 3. Leave blank for default.
tr_TR: Kullanıcı tarafından kaç tane Görüntü kontrol edilebilir, örneğin: 3. Varsayılan olarak boş bırakın.

en: How many options can be checked by user e.g: 2. Leave blank for default.
tr_TR: Kullanıcı tarafından kaç seçenek kontrol edilebilir örn: 2. varsayılan olarak boş bırakın.

en: How many options can be checked by user e.g: 3. Leave blank for default.
tr_TR: Kullanıcı tarafından kaç seçenek kontrol edilebilir örn: 3. varsayılan olarak boş bırakın.

en: If you don't know your API key, please login into your: <a target="_blank" href="http://wordpresspoets.com/member-area">Member area</a>
tr_TR: API anahtarınızı bilmiyorsanız, lütfen <a target="_blank" href="http://wordpresspoets.com/member-area">Üye alanınıza</a> giriş yapın.

en: If you want to apply this meta against categories, type here each category SLUG per line. For All type: All. Leave blank for default.
tr_TR: 
    Bu metayı kategorilere karşı uygulamak istiyorsanız, her satıra her kategoriye SLUG yazın. Tüm tür için: Tümü. Varsayılan olarak boş bırakın.

en: Image Cropper
tr_TR: Görüntü kırpma

en: Image Height
tr_TR: Görüntü Yüksekliği

en: Image Width
tr_TR: Resim Genişliği

en: Image size
tr_TR: Resim boyutu

en: Image types
tr_TR: Görüntü türleri

en: Image types allowed seperated by comma, e.g: jpg,png
tr_TR: Görüntü türleri virgülle ayrılmış izin, örneğin: jpg, png

en: Images
tr_TR: Resimler

en: Images not selected
tr_TR: 
    Resimler seçilmedi

en: Images selection
tr_TR: Görüntü seçimi

en: Individual First
tr_TR: Önce Bireysel

en: Individual Overrides Category Assignment
tr_TR: 
    Kategori Atamasını Tek Tek Geçersiz Kılar

en: Input Masking
tr_TR: Giriş maskesi

en: Insert an additional class(es) (separateb by comma) for more personalization.
tr_TR: Daha fazla kişiselleştirme için daha fazla sınıf ekleyin.

en: Insert the error message for validation.
tr_TR: Doğrulama için hata mesajı girin

en: It will as section heading wrapped in h2
tr_TR: 
    h2 içine sarılmış bölüm başlığı olarak olacak

en: It will be shown as field label
tr_TR: Alan etiketi olarak gösterilecektir

en: It will be shown as field label. See example for usage.
tr_TR: 
    Alan etiketi olarak gösterilecektir. Kullanım için örneğe bakın.

en: It will calculate price against per unit and show along total
tr_TR: Bu birim başına karşı fiyat hesaplar ve toplam boyunca göstermek

en: It will display Range slider for quantity under matrix
tr_TR: Matris altında miktar için aralığı kaydırıcıyı gösterecektir

en: It will display color palettes as circle
tr_TR: Bu daire olarak renk paletleri gösterecektir

en: It will pull content from post. e.g: 22
tr_TR: Bu post içerik çekecektir. örn: 22

en: It will show current local time.
tr_TR: Geçerli yerel saati gösterecektir.

en: Just for info e.g: Select your option.
tr_TR: Sadece bilgi için örneğin: seçenek seçin.

en: Label
tr_TR: 
    Etiket

en: Label For Price Table
tr_TR: 
    Fiyat Tablosu Etiketi

en: Label will show in cart
tr_TR: Etiket Sepetinizde gösterecektir

en: Leave if default if not sure.
tr_TR: Emin değilseniz Varsayılan olarak bırakın.

en: Left blank for default
tr_TR: 
    Varsayılan için boş bırakıldı

en: Left blank for default.
tr_TR: Varsayılan için boş bırakıldı

en: Max Date
tr_TR: Azami Tarih

en: Max. Checked option(s)
tr_TR: Max. İşaretli seçenek (ler)

en: Max. Image Select
tr_TR: Maks. Resim Seçimi

en: Max. Length
tr_TR: Maks. uzunluk

en: Max. Qty
tr_TR: Max Miktar

en: Max. characters allowed, leave blank for default
tr_TR: Max. izin verilen karakterler, varsayılan için boş bırakın

en: Max. values
tr_TR: Max. Değer

en: Max. values allowed, leave blank for default
tr_TR: Max. izin verilen değerler, varsayılan için boş bırakın

en: Measure Input
tr_TR: 
    Ölçüm Girişi

en: Measuremnts
tr_TR: 
    Ölçümler

en: Meta
tr_TR: META

en: Meta Group Overrides
tr_TR: Meta Grup Geçersiz Kılmaları

en: Meta Group Priority
tr_TR: 
    Meta Grup Önceliği

en: Meta ID
tr_TR: Meta ID.

en: Meta deleted successfully
tr_TR: Başarıyla Silindi!

en: Meta group name
tr_TR: Meta grup adı

en: Min Date
tr_TR: Min tarihi

en: Min. Checked option(s)
tr_TR: Min. kontrol seçeneği (ler)

en: Min. Image Select
tr_TR: Min. Resim Seçimi

en: Min. Length
tr_TR: Min uzunluğu:

en: Min. Qty
tr_TR: Min. Mkt.

en: Min. characters allowed, leave blank for default
tr_TR: Min. izin verilen karakterler, varsayılan için boş bırak

en: Min. values
tr_TR: Min. değerler

en: Min. values allowed, leave blank for default
tr_TR: Min. izin verilen değerler, varsayılan için boş bırak

en: Monthly
tr_TR: 
    Aylık

en: Multiple selection?
tr_TR: Çoklu Seçim

en: Multiple selections?
tr_TR: 
    Çoklu seçimler?

en: Must be same format as defined in above (Format) field.
tr_TR: Yukarıdaki (Format) alanında tanımlanan formatla aynı olmalıdır.

en: Name
tr_TR: Adınız

en: No Meta Found
tr_TR: Meta bulunamadı

en: No Order Found
tr_TR: Sipariş bulunamadı

en: No Product Found
tr_TR: Ürün bulunamadı

en: No changes found.
tr_TR: Hiçbir değişiklik bulunamadı.

en: No fields to delete
tr_TR: Silinecek alan yok

en: No fields to save
tr_TR: Kaydetmek için alan yok

en: No meta found to save
tr_TR: Hiçbir meta kaydetmek için bulundu

en: None
tr_TR: Yok

en: Number Input
tr_TR: Numara Girişi

en: One Time Fee/Charge
tr_TR: Tek Seferlik Ücret

en: Only Guests
tr_TR: Sadece Misafirler

en: Only Members
tr_TR: 
    Sadece Üyeler

en: Open Style
tr_TR: Stili Aç

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: Option Total
tr_TR: Toplam seçenek

en: Optional.
tr_TR: İsteğe Bağlı.

en: Optionally placeholder.
tr_TR: 
    İsteğe bağlı yer tutucu.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options Total:
tr_TR: 
    Seçenekler Toplamı:

en: PPOM (Personalized Product Meta Manager) plugin allow WooCommerce Store Admin to create unlimited input fields and files to attach with Product Pages.
tr_TR: PPOM (kişiselleştirilmiş ürün meta Yöneticisi) Plugin WooCommerce Store admin sınırsız giriş alanları ve dosyaları ürün sayfası ile eklemek için oluşturmak için izin

en: PPOM API Secret Key
tr_TR: PPOM API gizli anahtar

en: PPOM Cart Edit Addon allow clients to edit fields once these are added to cart on cart page. It has also option to show all meta fields in different column on cart page. Extra column can be disable from Settings -> PPOM Cart tab.
tr_TR: PPOM Sepet Düzenleme Eklentisi, müşterilerin bu alanları sepet sayfasında sepete eklendikten sonra düzenlemesine izin verir. Sepet sayfasında tüm meta alanları farklı sütunlarda gösterme seçeneği de vardır. Ekstra sütun, Ayarlar -> PPOM Sepet sekmesinden devre dışı bırakılabilir.

en: PPOM Fields
tr_TR: PPOM alanlar

en: PPOM Fields PopUp wrap all PPOM fields inside a popup. A product with large number of fields can now has simple button with customized label. To enable this PopUp just one click required in product edit page.
tr_TR: PPOM Alanları Açılır Penceresi, tüm PPOM alanlarını bir açılır pencere içine sarar. Çok sayıda alana sahip bir ürün, artık özelleştirilmiş etiketli basit bir düğmeye sahip olabilir. Bu PopUp'ı etkinleştirmek için ürün düzenleme sayfasında tek bir tıklama yeterlidir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Demo'yu ziyaret edin veya videoyu izleyin.

en: PPOM Image DropDown Addon show images inside a select box. The title, description, and prices can be added along with all images. It’s best when you have a long list of images and don’t want to use Image Type input.
tr_TR: 
    PPOM Görüntü Açma eklentisi, görüntüleri bir seçim kutusu içinde gösterir. Başlık, açıklama ve fiyatlar tüm resimlerle birlikte eklenebilir. Uzun bir görüntü listeniz olduğunda ve Görüntü Türü girişini kullanmak istemiyorsanız en iyisidir.

en: PPOM Meta Successfully Changed to - %s
tr_TR: 
    PPOM Meta Başarıyla - %s Olarak Değiştirildi

en: PPOM Permissions
tr_TR: 
    PPOM İzinleri

en: PPOM Settings
tr_TR: 
    PPOM Ayarları

en: PPOM Texter Addon is the best and simple solution for web2print business using WooCommerce. Now define a fixed position and area for Text in your Templates like on Mug, T-shirt or Visiting Cards with preset font family, size. The client will fill the text with his all of its attributes and send to cart. It’s like a smart Product Designer. Multiple templates can also be attached to one product.
tr_TR: PPOM Metin Yazarı Eklentisi, WooCommerce kullanan web2print işi için en iyi ve basit çözümdür. Şimdi, Kupa, Tişört veya Ziyaret Kartları gibi Şablonlarınızda Metin için önceden ayarlanmış yazı tipi stili, ailesi, boyutu ile sabit bir konum ve alan tanımlayın. Müşteri, metni tüm özellikleriyle dolduracak ve sepete gönderecektir. Akıllı bir Ürün Tasarımcısı gibi. Bir ürüne birden fazla şablon da eklenebilir.

en: Palettes colors
tr_TR: Palet renkleri

en: Palettes mode
tr_TR: Palet modu

en: Palettes width
tr_TR: Palet genişliği

en: Placeholder
tr_TR: Yer  Tutucu

en: Please provide data name property for %s
tr_TR: Lütfen %s için veri adı özelliği sağlayın

en: Post ID
tr_TR: Yazı ID

en: Pre-defined value for measure input
tr_TR: 
    Ölçü girişi için önceden tanımlanmış değer

en: Pre-defined value for text input
tr_TR: Metin giriþi için önceden tanımlanmış değer

en: Price (optional)
tr_TR: 
    Fiyat (isteğe bağlı)

en: Price Matrix
tr_TR: Fiyat matrisi

en: Price Matrix table will be hidden
tr_TR: 
    Fiyat Matrisi tablosu gizlenecek

en: Price Table Position
tr_TR: 
    Fiyat Tablosu Pozisyonu

en: Price matrix
tr_TR: Fiyat matrisi

en: Price will be added as Add-on if text provided
tr_TR: 
    Metin sağlanırsa fiyat Eklenti olarak eklenecektir

en: Price/Quantity
tr_TR: Fiyat Miktarı Birimi

en: Product Meta Basic Settings
tr_TR: Ürün meta temel ayarları

en: Product Price
tr_TR: Ürün Fiyatı

en: Product Quantity
tr_TR: Ürün miktarı

en: Product Title
tr_TR: Ürün Başlığı

en: Product Total:
tr_TR: Ürün toplamı:

en: Product meta removed. | %s Products meta removed.
tr_TR[0]: 
    Ürün metası kaldırıldı.
tr_TR[1]: 
    %s Ürün metası kaldırıldı.

en: Product meta updated. | %s Products meta updated.
tr_TR[0]: 
    Ürün metası güncellendi.
tr_TR[1]: 
    %s Ürün metası güncellendi.

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Provide API key below:
tr_TR: Aşağıdaki API anahtarını sağlayın:

en: Quantities cannot be used with Price Matrix, Remove prices from quantities input.
tr_TR: 
    Miktarlar Fiyat Matrisi ile kullanılamaz, Miktar girişinden fiyatları çıkarın.

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity Step
tr_TR: Miktar Adımı

en: Quantity step e.g: 3
tr_TR: Miktar adım örn: 3

en: REQUIRED: The identification name of this field, that you can insert into body email configuration. Note:Use only lowercase characters and underscores.
tr_TR: REQUIRED: The identification name of this field, that you can insert into body email configuration. <strong>Note:</strong>Use only lowercase characters and underscores.

en: Radio Input
tr_TR: Radyo verisi

en: Regions
tr_TR: Bölgeler

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove Meta
tr_TR: Meta bilgi kaldır

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Restricts zoom so image cannot be smaller than viewport.
tr_TR: 
    Görüntünün görünüm alanından daha küçük olmaması için yakınlaştırmayı kısıtlar.

en: Rich Editor
tr_TR: Zengin Metin Düzenleyici

en: Role separated by comma.
tr_TR: 
    Virgülle ayrılmış rol.

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Rule
tr_TR: Kural

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Fields
tr_TR: Alanları Kaydet

en: Secret key is not valid
tr_TR: Gizli anahtar geçerli değil

en: Select Audio/Video
tr_TR: Ses/video seçin

en: Select Field
tr_TR: Alan Seç

en: Select Input
tr_TR: Giriş seçin

en: Select Meta to Show Fields on this product
tr_TR: 
    Bu üründe Alanları Göstermek için Meta'yı seçin

en: Select Mode
tr_TR: Mod Seçin

en: Select Option
tr_TR: Özellik Seç

en: Select Option Label
tr_TR: 
    Seçenek Etiketini Seçin

en: Select Options
tr_TR: Seçenekleri Seç

en: Select PPOM Meta
tr_TR: PPOM meta seçin

en: Select Products
tr_TR: Ürünleri Seçin

en: Select Squar or circle, see help
tr_TR: 
    Kare veya daire seçin, yardıma bakın

en: Select all
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select audio or video from media library
tr_TR: Medya Kitaplığı 'ndan ses veya video seçin

en: Select discount option.
tr_TR: 
    İndirim seçeneğini seçin.

en: Select files
tr_TR: Dosyaları seçin

en: Select images
tr_TR: Resim seç

en: Select images from media library
tr_TR: Medya kitaplığından görüntüleri seçin.

en: Select none
tr_TR: Hiçbirini Seçme

en: Select options
tr_TR: Seçenekler

en: Select style
tr_TR: 
    Beden seçin

en: Select this if it must be required.
tr_TR: Gerekliyse bunu seçin.

en: Select variation layout design
tr_TR: 
    Varyasyon düzeni tasarımını seçin

en: Select width column
tr_TR: Genişlik sütunu seçin

en: Select width column.
tr_TR: Genişlik sütununu seçin.

en: Select/Upload Image
tr_TR: Resim Yükle/Seç

en: Selected Border Color
tr_TR: 
    Seçilen Kenarlık Rengi

en: Selected Image Border Color
tr_TR: 
    Seçili Görüntü Kenarlığı Rengi

en: Selected color
tr_TR: Seçilen renk

en: Selected image
tr_TR: Seçilen Resim

en: Selected option
tr_TR: Seçilen seçenek

en: Separated by command h,w e.g: 200,200, see help
tr_TR: 
    h,w komutuyla ayrılmış, örneğin: 200,200, yardıma bakın

en: Set default value
tr_TR: varsayılan değer

en: Set duration to uploaded images of abandoned cart. Re-activate plugin to when update this option
tr_TR: 
    Terk edilmiş alışveriş sepetinin yüklenen resimlerinin süresini ayarlayın. Bu seçeneği güncellerken eklentiyi yeniden etkinleştirin

en: Set field visibility based on user.
tr_TR: Alan görünürlüğünü kullanıcıya göre ayarlayın.

en: Set the location to render Price Table on Front-end
tr_TR: 
    Ön Uçta Fiyat Tablosu oluşturulacak konumu ayarlayın

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show Description in Tooltip with Help Icon
tr_TR: 
    Açıklamayı Yardım Simgesiyle Araç İpucunda Göster

en: Show Dropdown
tr_TR: Aşağı açılır menü

en: Show Each Option's Price
tr_TR: Her seçeneğin fiyatını göster

en: Show Local Time
tr_TR: Yerel Zamanı Göster

en: Show Only Option's Total
tr_TR: Yalnızca seçeneğin toplamını göster

en: Show Timepicker
tr_TR: Timepicker göster

en: Show Timepicker 24 Hours
tr_TR: Timepicker 24 saat göster

en: Show Timepicker Seconds
tr_TR: Timepicker saniye göster

en: Show Timepicker.
tr_TR: Timepicker göster.

en: Show Timezone
tr_TR: Saat dilimini göster

en: Show Week Numbers
tr_TR: Hafta numaralarını göster

en: Show Zoomer
tr_TR: Yakınlaştırmayı göster

en: Show as Circle
tr_TR: Daire olarak göster

en: Show big image on hover
tr_TR: Hover üzerinde büyük görüntü göster

en: Show cropping handler resize.
tr_TR: 
    Kırpma işleyicisinin yeniden boyutlandırılmasını göster.

en: Show in Cart
tr_TR: 
    Sepette Göster

en: Show on load
tr_TR: Yük üzerinde göster

en: Show palettes
tr_TR: Paletleri göster

en: Show price per unit?
tr_TR: Birim başına Fiyat

en: Show tooltip (PRO)
tr_TR: 
    Araç ipucunu göster (PRO)

en: Size:
tr_TR: Genişlik:

en: Small description, it will be diplay near name title.
tr_TR: Küçük açıklama, adı başlık yakın diplay olacaktır.

en: Small description, it will be display near name title.
tr_TR: 
    Küçük açıklama, ad başlığının yanında görüntülenecektir.

en: Sometimes prices are very complex like for a printing company, they are selling their visiting cards in Packages.So Package Price Add-on allows admin to set prices against package. It’s usage is very simple, just add quantity (package) and it’s price. There is also option to set unit like you are selling visiting cards then unit may called as “cards”.
tr_TR: Bazen fiyatlar bir matbaa şirketi gibi çok karmaşıktır, kartvizitlerini Paketler halinde satarlar. Bu nedenle Paket Fiyat Eklentisi, yöneticinin pakete göre fiyatları belirlemesine izin verir. Kullanımı çok basittir, sadece miktar (paket) ekleyin ve fiyatı. Kartvizit satıyormuşsunuz gibi birim ayarlama seçeneği de vardır, bu durumda birim “kart” olarak adlandırılabilir.

en: Sorry, an error has occurred. Please enable JavaScript or contact site owner.
tr_TR: Üzgünüz, bir hata oluştu. Lütfen JavaScript'i etkinleştirin veya site sahibiyle iletişime geçin.

en: Sorry, maximum quantity is %d.
tr_TR: Üzgünüz, maksimum miktar% d.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action
tr_TR: 
    Üzgünüz, bu eylemi gerçekleştirme izniniz yok

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Steps
tr_TR: Adımlar

en: Submitted fields are in valid format.
tr_TR: 
    Gönderilen alanlar geçerli biçimdedir.

en: Text Input
tr_TR: Metin Girişi

en: Textarea Input
tr_TR: Metin Alanı Verisi

en: These options will work when PRO version is installed
tr_TR: 
    PRO sürümü yüklendiğinde bu seçenekler çalışacaktır.

en: This will be added into cart
tr_TR: Bu sepete eklenecektir

en: Tick if need to show a group of common colors beneath the square
tr_TR: Kare altında ortak renklerin bir grup göstermek gerekiyorsa kene

en: Tick it to turn conditional logic to work below
tr_TR: Koşullu mantığı aşağıda çalışmak için açmak için işaretleyin

en: Tick it to turn on old boxes view for images
tr_TR: Görüntüleri için eski kutular görünümü açmak için işaretleyin

en: Timepicker increment
tr_TR: Timepicker artışı

en: Timezone Input
tr_TR: Saat dilimi girişi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Discount
tr_TR: Toplam İndirim

en: Total will be calculated in the cart
tr_TR: Toplam calcuated Sepetinizde olacak

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type button label e.g: Select Photos
tr_TR: Tip düğme etiketi örn: fotoğrafları seçin

en: Type class for both (select, upload) buttons
tr_TR: Her ikisi için de sınıf türü (Select, upload) düğmeler

en: Type color code given in (Add Options) tab if you want already selected.
tr_TR: Önceden seçilmesini istiyorsanız, (Seçenek Ekle) sekmesinde verilen renk kodunu yazın.

en: Type color code with price (optionally). To write label, use #colorcode - White
tr_TR: Fiyat (isteğe bağlı) ile renk kodu yazın. Etiket yazmak için #colorcode-beyaz

en: Type description, it will be display under section heading.
tr_TR: Açıklama yazın, bölüm başlığı altında diplay olacaktır.

en: Type field width in % e.g: 50%
tr_TR: Tip alan genişliği% örneğin: 50%

en: Type number of files allowed per upload by user, e.g: 3
tr_TR: Kullanıcı tarafından yükleme başına izin verilen dosya türü sayısı, örn: 3

en: Type option name (given above) if you want already selected.
tr_TR: Zaten seçili istiyorsanız, seçenek adı (yukarıda verilen) yazın.

en: Type option name given in (Add Options) tab if you want already selected.
tr_TR: 
    Daha önce seçili olmasını istiyorsanız, (Seçenek Ekle) sekmesinde verilen seçenek adını yazın.

en: Type option title given in (Add Images) tab if you want it already selected.
tr_TR: 
    Seçili olmasını istiyorsanız, (Görüntü Ekle) sekmesinde verilen seçenek başlığını yazın.

en: Type option with price (optionally)
tr_TR: Fiyat ile tür seçeneği (isteğe bağlı)

en: Type option with price (optionally), Option ID should be unique and without spaces.
tr_TR: Fiyatlı tip seçeneği (isteğe bağlı olarak), Seçenek Kimliği benzersiz ve boşluksuz olmalıdır.

en: Type option(s) name given in (Add Options) tab if you want already checked.
tr_TR: 
    Daha önce işaretli olmasını istiyorsanız, (Seçenek Ekle) sekmesinde verilen seçenek(ler)in adını yazın.

en: Type quantity range with price.
tr_TR: 
    Miktar aralığını fiyatla birlikte yazın.

en: Type size with units in kb|mb per file uploaded by user, e.g: 3mb
tr_TR: Kullanıcı tarafından yüklenen dosya başına KB | MB birimler ile tür boyutu: 3MB

en: Unique ID)
tr_TR: Benzersiz kimlik)

en: Unique Option ID)
tr_TR: Benzersiz Seçenek Kimliği)

en: Unit
tr_TR: Birim

en: Update Field
tr_TR: Alanı Güncelle

en: Use Regex Expresession
tr_TR: 
    Regex İfadesini Kullan

en: Use optimized Price Table Caculation (BETA)
tr_TR: Optimize edilmiş Fiyat Tablosu Hesaplamasını (BETA) kullanın

en: User Roles
tr_TR: Kullanıcı rolleri

en: Variation Layout
tr_TR: 
    Varyasyon Düzeni

en: Variation Quantity
tr_TR: Varyasyon Miktarı

en: Vertical Layout
tr_TR: Dikey Düzen

en: Viewport Size
tr_TR: Görüntü Alanı Boyutu

en: Viewport type
tr_TR: Görünüm penceresi türü

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Will not multiply with quantity
tr_TR: Miktarla çoğalmaz

en: WooCommerce Products
tr_TR: WooCommerce Ürünleri

en: Year Range
tr_TR: Yıl aralığı:

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You can create different meta groups for different products.
tr_TR: Farklı ürünler için farklı meta gruplar oluşturma

en: You can set permissions here so PPOM fields can be managed by different roles
tr_TR: 
    PPOM alanlarının farklı roller tarafından yönetilebilmesi için izinleri burada ayarlayabilirsiniz.

en: You cannot upload the file at this time, please refresh the page and try again. Note that your current option choices will be reset.
tr_TR: Dosyayı şu anda yükleyemezsiniz, lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin. Mevcut seçenek seçimlerinizin sıfırlanacağını unutmayın.

en: Your image-%s
tr_TR: 
    Resminiz-%s

en: audios not selected
tr_TR: Ses seçilmedi

en: close
tr_TR: İptal

en: color boxes
tr_TR: renk kutuları

en: default is 50, e.g: 100
tr_TR: Varsayılan 50, örn: 100

en: default is 50, e.g: 75
tr_TR: Varsayılan 50, örn: 75

en: e.g MM-DD-YYYY, DD-MMM-YYYY
tr_TR: Örneğin aa-gg-yyyy, gg-MMM-yyyy

en: e.g: 2017-02-25
tr_TR: örn: 2017-02-25

en: e.g: 2017-09-15
tr_TR: örn: 2017-09-15

en: e.g: 30
tr_TR: örn: 30

en: e.g: 500
tr_TR: örn: 500

en: greater than
tr_TR: daha büyük

en: is a required field
tr_TR: Zorunlu bir alandır

en: jQuery datePicker
tr_TR: Kullanım jQuery DatePicker

en: less than
tr_TR: Daha az

en: nm_action_%d
tr_TR: nm_action_% d

en: of the following matches
tr_TR: aşağıdaki eşleşmelerden

en: only if
tr_TR: yalnızca

en: option
tr_TR: Seçenek

en: price (if any)
tr_TR: Fiyat (varsa)

en: regular checkbox input
tr_TR: normal onay kutusu girişi

en: regular date input
tr_TR: normal tarih girişi

en: regular email input
tr_TR: düzenli e-posta girişi

en: regular file input
tr_TR: normal dosya girişi

en: regular hidden input
tr_TR: düzenli gizli giriş

en: regular number input
tr_TR: normal sayı girişi

en: regular radio input
tr_TR: düzenli radyo girişi

en: regular select input
tr_TR: Normal Seç girişi

en: regular select-box input
tr_TR: normal seçim kutusu girişi

en: regular text input
tr_TR: normal metin girişi

en: regular textarea input
tr_TR: normal TextArea girişi

en: specified legal number intervals
tr_TR: belirtilen yasal sayı aralıkları

en: unit
tr_TR: birim

en: you can pre-set the value of this hidden input.
tr_TR: Bu gizli girişin değerini önceden ayarlayabilirsiniz.
