N-Media WooCommerce PPOM - en to it_IT translation catalogue (287 entries)

en:  files allowed only
it_IT: file ammessi solo

en:  of the following matches
it_IT: delle seguenti corrispondenze

en: &laquo; Existing Product Meta
it_IT: &laquo; Prodotto meta esistente

en: <a class="btn button" href="%1$s">%2$s</a>
it_IT: <a href="%s" class="btn btn-blu tocart">%s</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a>
it_IT: <a href="%s">%s</a>

en: <a href="%s">Add Fields</a>
it_IT: Aggiungi campi

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">Daterangepicker</a>
it_IT: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_ blank" > tutto su daterangepicker </a>

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">More detail</a>
it_IT: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_ blank" > più dettagli </a>

en: <a href="https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target="_blank">Options</a>
it_IT: < a href = "https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target = "_ blank" > vedere tutte le opzioni di mascheramento </a>

en: <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor">Editor</a>
it_IT: Enable < a target = "_ blank" href = "https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor" > Wordpress Rich editor </a>.

en: Add colors
it_IT: Aggiungi colori

en: Add one time fee to cart total.
it_IT: Aggiungi supplemento al carrello una tantum

en: Add options
it_IT: Aggiungi opzioni

en: Add your own CSS.
it_IT: Aggiungi il tuo CSS.

en: Add your text/HTML here.
it_IT: Aggiungi il tuo testo/HTML qui.

en: All,AFRICA, AMERICA, ANTARCTICA, ASIA, ATLANTIC, AUSTRALIA, EUROPE, INDIAN, PACIFIC
it_IT: Tutto, Africa, America, Antartide, Asia, Atlantico, Australia, Europa, indiano, Pacifico

en: Allow Resize
it_IT: Permetti ridimensionamento

en: Allow users to select more then one images?.
it_IT: Consentire agli utenti di selezionare più di una immagine?.

en: Allow users to select more then one videos or audios?.
it_IT: Consentire agli utenti di selezionare più di un video o audio?.

en: Apply as discount
it_IT: Applica come Sconto:

en: Apply for Categories
it_IT: Richiedi le categorie

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Audio / Video
it_IT: Audio/Video

en: Audio File Selection
it_IT: Selezione file audio

en: Auto Apply Changes
it_IT: Autoapplica le modifiche

en: Basic Settings
it_IT: Impostazioni di base

en: Boundary height,width
it_IT: Altezza delimitata, larghezza

en: Button class
it_IT: Classe pulsante

en: Button label (select files)
it_IT: Etichetta pulsante (Seleziona file)

en: Calculate Tax for Fixed Fee
it_IT: Calcola tasse per il supplemento fisso

en: Check this option to enable PPOM REST API
it_IT: Selezionare questa opzione per abilitare REST API

en: Checkbox Input
it_IT: Casella di selezione

en: Checked option(s)
it_IT: Opzione(i) selezionata(e)

en: Class
it_IT: Classe

en: Clone
it_IT: Clona

en: Color Palettes
it_IT: Tavolozze colore

en: Color codes seperated by comma e.g: #125, #459, #78b
it_IT: Codici di colore separati da virgola ad esempio: #125, #459, #78b

en: Color height
it_IT: Altezza colore

en: Color pallete input
it_IT: Paletta colori

en: Color picker
it_IT: Seleziona colori

en: Color width
it_IT: Larghezza colore

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Control how price table will be shown for options or disable.
it_IT: Controllare come tabella dei prezzi verrà visualizzata per le opzioni o disabilitare.

en: Control price display on product page
it_IT: Controllo del prezzo di visualizzazione sulla pagina del prodotto.

en: Crop images
it_IT: Ritaglia le immagini

en: Cropped
it_IT: Raccolto

en: Data name
it_IT: Nome dei dati

en: Date
it_IT: Data

en: Date Input
it_IT: Scelta Data

en: Date format
it_IT: formati delle date

en: DateRange Input
it_IT: Ingresso DateRange

en: Default Date
it_IT: Data predefinita

en: Default color
it_IT: Dedfault colore

en: Default is down.
it_IT: Il valore predefinito è 0.

en: Define default color e.g: #effeff
it_IT: Definire il colore predefinito ad esempio: #effeff

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Disable Past Dates
it_IT: Disabilitare le date passate?

en: Disable Weekends
it_IT: Disabilitare i fine settimana?

en: Discount On?
it_IT: Attivare Sconto?

en: Discount Price
it_IT: Prezzo Scontato

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: Display color picker by default, otherwise show on click
it_IT: Display Color Picker per impostazione predefinita, altrimenti Mostra su Clicca

en: Do Not Show Price Table
it_IT: Non mostrare tabella prezzi

en: Download File
it_IT: Scarica il file%s

en: Drag File Here
it_IT: Trascina i file qui

en: Drag file/directory here
it_IT: Trascina file/directory qui

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edited
it_IT: Modificato

en: Email Input
it_IT: Input Email

en: Enable Conditions
it_IT: Attivare le condizioni

en: Enable Exif
it_IT: Abilita EXIF

en: Enable Quantity Slider
it_IT: Abilita cursore quantità

en: Enable Zoom
it_IT: Zoom

en: Enable legacy view
it_IT: Abilita vista legacy

en: End Date
it_IT: Data Fine

en: Enforce Boundary
it_IT: Imponi contorno

en: Entery API key
it_IT: Entery chiave API

en: Error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Error while creating directory
it_IT: Errore nella creazione di una cartella.

en: Error while deleting file %s
it_IT: Errore in fase di cancellazione. File

en: Export
it_IT: Esporta

en: Fee Taxable?
it_IT: Tassa imponibile?

en: Field value
it_IT: Valore Campo

en: File Input
it_IT: Input File

en: File cost/price
it_IT: File costo/prezzo

en: File removed
it_IT: File rimosso

en: File size
it_IT: Dimensioni file

en: File type not valid -
it_IT: Tipo di file non valido.

en: File types
it_IT: Tipi di file

en: File types allowed seperated by comma, e.g: jpg,pdf,zip
it_IT: Tipi di file ammessi separati da virgola, ad esempio: jpg, PDF, zip

en: Files allowed
it_IT: File ammessi

en: First option
it_IT: 'Prima opzione';

en: Fixed Fee
it_IT: Supplemento fisso

en: Fixed Price
it_IT: Prezzo Fisso

en: For your reference.
it_IT: Il vostro riferimento

en: Form added successfully
it_IT: Aggiunto con successo

en: Form updated successfully
it_IT: Form aggiornato con successo

en: Format
it_IT: Formato

en: Grand Total:
it_IT: Totale:

en: HTML content
it_IT: HTML contenuto

en: Hidden Input
it_IT: Ingresso nascosto

en: Hide Product Price?
it_IT: Includere il prezzo del prodotto?

en: Hide the Apply/Cancel button.
it_IT: Nascondi il pulsante Applica/Annulla.

en: Horizontal Layout
it_IT: Layout orizzontale

en: How many options can be checked by user e.g: 2. Leave blank for default.
it_IT: Quante opzioni possono essere controllate dall'utente per esempio: 2. lasciare vuoto per default.

en: How many options can be checked by user e.g: 3. Leave blank for default.
it_IT: Quante opzioni possono essere controllate dall'utente per esempio: 3. lasciare vuoto per default.

en: If you don't know your API key, please login into your: <a target="_blank" href="http://wordpresspoets.com/member-area">Member area</a>
it_IT: Se non conosci la tua chiave API, effettua l'accesso al tuo: < a target = "_ blank" href = "http://wordpresspoets.com/member-area" > area membri </a>

en: If you want to apply this meta against categories, type here each category SLUG per line. For All type: All. Leave blank for default.
it_IT: Se si desidera applicare questo meta contro le categorie, digitare qui ogni slug categoria per linea. Per tutti i tipi: ALL. Lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Image Cropper
it_IT: Immagine Cropper

en: Image size
it_IT: Dimensione immagine

en: Image types
it_IT: Tipi di immagine

en: Image types allowed seperated by comma, e.g: jpg,png
it_IT: Tipi di immagine ammessi separati da virgola, ad esempio: jpg, png

en: Images
it_IT: Immagini

en: Images not selected
it_IT: Immagini non selezionate

en: Images selection
it_IT: Selezione immagini

en: Input Masking
it_IT: Inserimento mascheratura

en: Insert an additional class(es) (separateb by comma) for more personalization.
it_IT: Inserisci una classe aggiuntiva (classi aggiuntive) (separate da virgola) per una maggiore personalizzazione

en: Insert the error message for validation.
it_IT: Inserire il messaggio di errore per la validazione.

en: It will as section heading wrapped in h2
it_IT: Sarà come voce sezione avvolto in H2

en: It will be shown as field label
it_IT: Verrà visualizzata come etichetta di campo

en: It will calculate price against per unit and show along total
it_IT: Calcolerà il prezzo contro per unità e mostrerà lungo il totale

en: It will display Range slider for quantity under matrix
it_IT: Visualizzerà il cursore della gamma per la quantità sotto la tabella

en: It will display color palettes as circle
it_IT: Visualizzerà le tavolozze di colore come cerchio

en: It will pull content from post. e.g: 22
it_IT: Tirerà il contenuto da post. per esempio: 22

en: It will show current local time.
it_IT: Mostrerà l'ora locale corrente.

en: Just for info e.g: Select your option.
it_IT: Appena per info per esempio: selezioni la vostra opzione.

en: Label Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Label will show in cart
it_IT: Etichetta mostrerà nel carrello

en: Left blank for default
it_IT: Sinistra vuota per impostazione predefinita

en: Left blank for default.
it_IT: Lasciato vuoto per default.

en: Max Date
it_IT: Data max

en: Max. Checked option(s)
it_IT: Opzione(i) selezionata(e) Max

en: Max. Length
it_IT: Lunghezza max

en: Max. Qty
it_IT: Qtà massima

en: Max. characters allowed, leave blank for default
it_IT: Massimo. caratteri ammessi, lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Max. values
it_IT: Massimo. Valori

en: Max. values allowed, leave blank for default
it_IT: Massimo. valori ammessi, lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Meta deleted successfully
it_IT: Meta cancellato con successo

en: Meta group name
it_IT: Nome del Gruppo

en: Min Date
it_IT: Data Min

en: Min. Checked option(s)
it_IT: Opzione(i) selezionata(e) Min

en: Min. Length
it_IT: Lunghezza min.

en: Min. Qty
it_IT: Qtà minima

en: Min. characters allowed, leave blank for default
it_IT: Min. caratteri ammessi, lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Min. values
it_IT: Valori minimi

en: Min. values allowed, leave blank for default
it_IT: Valori minimi ammessi, lasciare vuoto per impostazione predefinita

en: Multiple selection?
it_IT: Selezione multipla?

en: Name
it_IT: Nome.

en: No Meta Found
it_IT: Nessun meta trovato

en: No Order Found
it_IT: Nessun corso trovato

en: No Product Found
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No changes found.
it_IT: Non è stata rilevata alcuna modifica.

en: No fields to delete
it_IT: Nessun campo da eliminare

en: No fields to save
it_IT: Nessun campo da salvare

en: No meta found to save
it_IT: Nessun meta trovato per salvare

en: None
it_IT: Nessuno

en: Number Input
it_IT: Numero di input

en: Open Style
it_IT: Apri stile

en: Option Total
it_IT: Totale Opzioni

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options Total:
it_IT: Totale Opzioni:

en: PPOM
it_IT: PPOm

en: PPOM (Personalized Product Meta Manager) plugin allow WooCommerce Store Admin to create unlimited input fields and files to attach with Product Pages.
it_IT: PPOm (prodotto personalizzato meta Manager) plugin consentono WooCommerce Store admin per creare illimitati campi di input e file da allegare con la pagina del prodotto

en: PPOM API Secret Key
it_IT: Key Segreta

en: PPOM Fields
it_IT: Campi PPOM

en: Palettes colors
it_IT: Palette colori

en: Palettes mode
it_IT: Modalità tavolozze

en: Palettes width
it_IT: Larghezza palette

en: Please provide data name property for %s
it_IT: Si prega di fornire la proprietà nome dati per %s

en: Post ID
it_IT: ID Articolo

en: Pre-defined value for text input
it_IT: Valore predefinito per l'immissione di testo

en: Price Matrix
it_IT: Matrice di prezzi

en: Price matrix
it_IT: Matrice di prezzi

en: Price/Quantity
it_IT: Prezzo/quantità

en: Product Meta Basic Settings
it_IT: Prodotto meta di base impostazioni

en: Product Price
it_IT: Prezzo Prodotto

en: Product Quantity
it_IT: Quantità Prodotto

en: Product Total:
it_IT: Totale Prodotto:

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Provide API key below:
it_IT: Fornire chiave API qui sotto:

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity Step
it_IT: Quantità passo

en: Quantity step e.g: 3
it_IT: Passo di quantità per esempio: 3

en: REQUIRED: The identification name of this field, that you can insert into body email configuration. Note:Use only lowercase characters and underscores.
it_IT: RICHIESTO: il nome identificativo di questo campo che potrai inserire nella configurazione della struttura email. <strong>Nota:</strong>Utilizzare soltanto caratteri minuscoli e underscores.

en: Radio Input
it_IT: Input Radio

en: Regions
it_IT: Regioni

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Meta
it_IT: Rimuovi meta

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Rich Editor
it_IT: Rich editor

en: Roles
it_IT: Righe

en: Rule
it_IT: Regola

en: Save Changing
it_IT: Salva modifiche

en: Secret key is not valid
it_IT: Chiave segreta non valida

en: Select Audio/Video
it_IT: Seleziona Audio/Video

en: Select Input
it_IT: Seleziona file di input

en: Select Mode
it_IT: Modalità di _selezione

en: Select Option
it_IT: Seleziona opzione

en: Select PPOM Meta
it_IT: Selezionare PPOM meta

en: Select audio or video from media library
it_IT: Selezionare audio o video dalla libreria multimediale

en: Select files
it_IT: Seleziona file

en: Select images
it_IT: Selezione immagini

en: Select images from media library
it_IT: Selezionare le immagini dalla libreria.

en: Select options
it_IT: Scegli le opzioni

en: Select this if it must be required.
it_IT: Selezionare questa opzione se deve essere obbligatorio.

en: Select/Upload Image
it_IT: Seleziona/Carica Immagine

en: Selected color
it_IT: Colore selezionato

en: Selected image
it_IT: Immagine selezionata

en: Selected option
it_IT: Seleziona Opzioni

en: Set default value
it_IT: Imposta valore predefinito

en: Show Dropdown
it_IT: mostra selezionare a discesa

en: Show Each Option's Price
it_IT: Mostra il prezzo di ogni opzione

en: Show Local Time
it_IT: Mostra ora locale

en: Show Only Option's Total
it_IT: Mostra solo l'opzione totale

en: Show Timepicker
it_IT: Mostra TimePicker

en: Show Timepicker 24 Hours
it_IT: Visualizza TimePicker 24 ore

en: Show Timepicker Seconds
it_IT: Mostra TimePicker secondi

en: Show Timepicker.
it_IT: Mostra TimePicker.

en: Show Timezone
it_IT: Mostra fuso orario

en: Show Week Numbers
it_IT: Mostra numeri settimane

en: Show Zoomer
it_IT: Mostra Zoomer

en: Show as Circle
it_IT: Visualizza come cerchio

en: Show big image on hover
it_IT: Mostra grande immagine su Hover

en: Show on load
it_IT: Visualizza al caricamento

en: Show palettes
it_IT: Mostra tavolozze

en: Show price per unit?
it_IT: Mostra prezzo unitario

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Small description, it will be diplay near name title.
it_IT: Piccola descrizione, sarà diplay vicino al titolo nome.

en: Sorry, maximum quantity is %d.
it_IT: Spiacenti, la quantità massima è% d.

en: Start Date
it_IT: Data inizio

en: Steps
it_IT: Passi

en: Text Input
it_IT: Testo Input

en: Textarea Input
it_IT: Inserisci Area Testo

en: This will be added into cart
it_IT: Questo sarà aggiunto nel carrello

en: Tick if need to show a group of common colors beneath the square
it_IT: Spuntare se è necessario mostrare un gruppo di colori comuni sotto il quadrato

en: Tick it to turn conditional logic to work below
it_IT: Spuntarlo per attivare la logica condizionale per lavorare al di sotto

en: Tick it to turn on old boxes view for images
it_IT: Tick per attivare le vecchie caselle di visualizzazione per le immagini

en: Timepicker increment
it_IT: Incremento TimePicker

en: Timezone Input
it_IT: Ingresso TimeZone

en: Title
it_IT: Titolo

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Discount
it_IT: Totale sconto

en: Total will be calculated in the cart
it_IT: Il totale dovrà essere calcolato nel carrello

en: Type button label e.g: Select Photos
it_IT: Tipo pulsante etichetta ad esempio: Seleziona foto

en: Type class for both (select, upload) buttons
it_IT: Digita la classe per entrambi i pulsanti (Seleziona, carica)

en: Type color code with price (optionally). To write label, use #colorcode - White
it_IT: Digitare codice colore con prezzo (facoltativamente). Per scrivere etichetta, utilizzare #colorcode-bianco

en: Type description, it will be display under section heading.
it_IT: Tipo descrizione, sarà diplay sotto intestazione di sezione.

en: Type field width in % e.g: 50%
it_IT: Scrivi la larghezza del campo in % es. 50%

en: Type number of files allowed per upload by user, e.g: 3
it_IT: Tipo numero di file consentiti per ogni upload da parte dell'utente, ad esempio: 3

en: Type option name (given above) if you want already selected.
it_IT: Digitare il nome dell'opzione (indicato sopra) se si desidera già selezionato.

en: Type option with price (optionally)
it_IT: Scrivi opzioni con prezzo (opzionale)

en: Type size with units in kb|mb per file uploaded by user, e.g: 3mb
it_IT: Dimensione del tipo con unità in KB | MB per file caricato dall'utente, ad esempio: 3MB

en: Variation Quantity
it_IT: Quantità variazione

en: Viewport type
it_IT: Tipo di viewport

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Year Range
it_IT: Intervallo Anno

en: Yes
it_IT: Si

en: You can create different meta groups for different products.
it_IT: Creare diversi gruppi meta per prodotti diversi

en: audios not selected
it_IT: audio non selezionato

en: color boxes
it_IT: Riquadri colorati

en: default is 50, e.g: 100
it_IT: valore predefinito 50, es. 100

en: default is 50, e.g: 75
it_IT: Valore predefinito 50, es. 75

en: e.g MM-DD-YYYY, DD-MMM-YYYY
it_IT: ad esempio mm-gg-aaaa, dd-MMM-aaaa

en: e.g: 2017-02-25
it_IT: ad esempio: 2017-02-25

en: e.g: 2017-09-15
it_IT: ad esempio: 2017-09-15

en: e.g: 30
it_IT: es. 30

en: e.g: 500
it_IT: ad es. 500

en: jQuery datePicker
it_IT: Utilizzare jQuery DatePicker

en: nm_action_%d
it_IT: nm_action_% d

en: only if
it_IT: solo se

en: option
it_IT: opzione

en: price (if any)
it_IT: prezzo (se presente)

en: regular checkbox input
it_IT: ingresso CheckBox regolare

en: regular date input
it_IT: Scelta data regolare

en: regular email input
it_IT: Email imput Regolare

en: regular hidden input
it_IT: regolare ingresso nascosto

en: regular number input
it_IT: ingresso numero regolare

en: regular radio input
it_IT: ingresso radio regolare

en: regular select input
it_IT: regolare ingresso Select

en: regular select-box input
it_IT: ingresso regolare della selezione-scatola

en: regular text input
it_IT: input di testo regolare

en: regular textarea input
it_IT: Area testo regolare

en: specified legal number intervals
it_IT: intervalli di numeri legali specificati

en: unit
it_IT: unità

en: you can pre-set the value of this hidden input.
it_IT: è possibile pre-impostare il valore di questo ingresso nascosto.
