N-Media WooCommerce PPOM - en to fr_FR translation catalogue (279 entries)

en:  files allowed only
fr_FR:  fichiers autorisés uniquement

en:  of the following matches
fr_FR:  des occurrences suivantes

en: &laquo; Existing Product Meta
fr_FR: &laquo; Meta produit existant

en: <a class="btn button" href="%1$s">%2$s</a>
fr_FR: <a href="%s">%s</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a>
fr_FR: <a href="%s">%s</a>

en: <a href="%s">Add Fields</a>
fr_FR: Ajouter des champs

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">Daterangepicker</a>
fr_FR: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_ blank" > All about daterangepicker </a>

en: <a href="http://www.daterangepicker.com/" target="_blank">More detail</a>
fr_FR: < a href = "http://www.daterangepicker.com/" target = "_ blank" > plus de détails </a>

en: <a href="https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target="_blank">Options</a>
fr_FR: < a href = "https://github.com/RobinHerbots/Inputmask" target = "_ blank" > Voir toutes les options de masquage </a>

en: <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor">Editor</a>
fr_FR: Enable < a target = "_ blank" href = "https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_editor" > </a> éditeur WordPress Rich.

en: Add colors
fr_FR: Ajouter des couleurs

en: Add one time fee to cart total.
fr_FR: Ajouter une seule fois les frais fixe au panier total.

en: Add options
fr_FR: Ajouter options

en: Add your own CSS.
fr_FR: Ajoutez votre propre CSS.

en: Add your text/HTML here.
fr_FR: Saisissez votre texte ici

en: All,AFRICA, AMERICA, ANTARCTICA, ASIA, ATLANTIC, AUSTRALIA, EUROPE, INDIAN, PACIFIC
fr_FR: Tous, Afrique, Amérique, Antarctique, Asie, Atlantique, Australie, Europe, indien, Pacifique

en: Allow Resize
fr_FR: Autoriser redimmensionner

en: Allow users to select more then one images?.
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de sélectionner plus d'une images ?.

en: Allow users to select more then one videos or audios?.
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de sélectionner plus d'une vidéo ou audios?.

en: Apply as discount
fr_FR: Appliquer comme escompte

en: Apply for Categories
fr_FR: Postuler pour les catégories

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: Audio / Video
fr_FR: Audio/Vidéo

en: Audio File Selection
fr_FR: Sélection de fichiers audio

en: Auto Apply Changes
fr_FR: Appliquer les changements

en: Basic Settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Boundary height,width
fr_FR: Hauteur délimitée, largeur

en: Button class
fr_FR: Class du bouton

en: Button label (select files)
fr_FR: Nom du bouton (Sélectionner fichiers)

en: Calculate Tax for Fixed Fee
fr_FR: Calculer la taxe pour les frais fixes

en: Check this option to enable PPOM REST API
fr_FR: Cochez cette option pour activer l'API REST

en: Checkbox Input
fr_FR: Entrée CheckBox

en: Checked option(s)
fr_FR: Options (s) cochée Mini

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clone
fr_FR: Dupliquer

en: Color Palettes
fr_FR: Palettes de couleurs

en: Color codes seperated by comma e.g: #125, #459, #78b
fr_FR: Codes de couleur séparés par des virgules par exemple: #125, #459, #78b

en: Color height
fr_FR: Hauteur Couleur

en: Color pallete input
fr_FR: Couleur palette d'entrée

en: Color picker
fr_FR: Sélecteur de couleurs

en: Color width
fr_FR: Largeur Couleur

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Control how price table will be shown for options or disable.
fr_FR: Contrôlez la façon dont la table des prix sera affichée pour les options ou désactiver.

en: Control price display on product page
fr_FR: Affichage des prix de contrôle sur la page produit.

en: Crop images
fr_FR: Recadrer les images

en: Cropped
fr_FR: Recadré

en: Data name
fr_FR: Nom de la donnée

en: Date Input
fr_FR: Type d’Entrée Date

en: Date format
fr_FR: Formats de date

en: DateRange Input
fr_FR: Entrée DateRange

en: Default Date
fr_FR: Date par Défaut

en: Default color
fr_FR: Couleur Dedfault

en: Default is down.
fr_FR: La valeur par défaut est Down.

en: Define default color e.g: #effeff
fr_FR: Définir la couleur par défaut par exemple: #effeff

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Disable Past Dates
fr_FR: Désactiver les dates passées?

en: Disable Weekends
fr_FR: Désactiver les week-ends?

en: Discount On?
fr_FR: Rabais sur?

en: Discount Price
fr_FR: Prix bas

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Display color picker by default, otherwise show on click
fr_FR: Afficher sélecteur de couleurs par défaut, sinon afficher sur le clic

en: Do Not Show Price Table
fr_FR: Ne pas afficher le tableau des prix

en: Download File
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Drag File Here
fr_FR: Glisser le (s) fichier (s) ici

en: Drag file/directory here
fr_FR: Faites glisser le fichier/répertoire ici

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edited
fr_FR: Modifié

en: Email Input
fr_FR: Saisie par courriel

en: Enable Conditions
fr_FR: Activer les conditions

en: Enable Exif
fr_FR: Activer EXIF

en: Enable Quantity Slider
fr_FR: Activer la quantité Slider

en: Enable Zoom
fr_FR: Autoriser le zoom

en: Enable legacy view
fr_FR: Activer la vue héritée

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Enforce Boundary
fr_FR: Appliquer la limite

en: Entery API key
fr_FR: Clé API Entery

en: Error message
fr_FR: Message d'erreur

en: Error while creating directory
fr_FR: Erreur durant la création du dossier

en: Error while deleting file %s
fr_FR: Erreur lors de la suppression de \"%s\".

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Fee Taxable?
fr_FR: Taxe imposable?

en: Field value
fr_FR: Valeur de champ

en: File Input
fr_FR: Entrée de fichier

en: File cost/price
fr_FR: Coût/prix

en: File removed
fr_FR: Fichier supprimé

en: File size
fr_FR: Taille de fichier

en: File type not valid -
fr_FR: Type de fichier non valide-

en: File types
fr_FR: Types de fichiers

en: File types allowed seperated by comma, e.g: jpg,pdf,zip
fr_FR: Fichiers types autorisés séparés par des virgules, exemple: jpg, png, zip, rar, pdf

en: Files allowed
fr_FR: Fichiers autorisés

en: First option
fr_FR: Première option

en: Fixed Fee
fr_FR: Frais Fixe

en: Fixed Price
fr_FR: Prix fixe

en: For your reference.
fr_FR: Pour votre référence

en: Form added successfully
fr_FR: Formulaire ajouté avec succès

en: Form updated successfully
fr_FR: Formulaire mis à jour avec succès

en: Grand Total:
fr_FR: Total général :

en: HTML content
fr_FR: Contenu Html

en: Hidden Input
fr_FR: Entrée Cachée

en: Hide Product Price?
fr_FR: Inclure le prix du produit?

en: Hide the Apply/Cancel button.
fr_FR: Masquer le bouton appliquer/annuler.

en: Horizontal Layout
fr_FR: Mise en page horizontale

en: How many options can be checked by user e.g: 2. Leave blank for default.
fr_FR: Combien d’options peuvent être cochée par l’utilisateur par exemple : 2. laissez vide pour la valeur par défaut.

en: How many options can be checked by user e.g: 3. Leave blank for default.
fr_FR: Combien d’options peuvent être cochée par l’utilisateur par exemple : 3. laissez vide pour la valeur par défaut.

en: If you don't know your API key, please login into your: <a target="_blank" href="http://wordpresspoets.com/member-area">Member area</a>
fr_FR: Si vous ne connaissez pas votre clé API, connectez-vous à votre: < a target = "_ blank" href = "http://wordpresspoets.com/member-area" > espace membre </a>

en: If you want to apply this meta against categories, type here each category SLUG per line. For All type: All. Leave blank for default.
fr_FR: Si vous souhaitez appliquer cette méta par catégories, tapez ici chaque catégorie Slug par ligne. Pour tous les types: All. Laisser vide pour défaut

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image types
fr_FR: Types d'images

en: Image types allowed seperated by comma, e.g: jpg,png
fr_FR: Types d'images autorisés séparés par des virgules, par exemple: jpg, png

en: Images not selected
fr_FR: Images non sélectionnées

en: Images selection
fr_FR: Sélection d'images

en: Input Masking
fr_FR: Masquage d'entrée

en: Insert an additional class(es) (separateb by comma) for more personalization.
fr_FR: Insérez une classe supplémentaire (separé par des virgules) pour plus de personnalisation.

en: Insert the error message for validation.
fr_FR: Insérer le message d'erreur pour la validation.

en: It will as section heading wrapped in h2
fr_FR: Il sera comme le titre de section enveloppé dans H2

en: It will be shown as field label
fr_FR: Il sera affiché comme étiquette de champ

en: It will calculate price against per unit and show along total
fr_FR: Il calculera le prix par unité et montrera le long du total

en: It will display Range slider for quantity under matrix
fr_FR: Il montrera la gamme Slider pour la quantité sous la matrice

en: It will display color palettes as circle
fr_FR: Il affichera les palettes de couleurs en tant que cercle

en: It will pull content from post. e.g: 22
fr_FR: Il tirera le contenu de la poste. par exemple: 22

en: It will show current local time.
fr_FR: Il montrera l'heure locale actuelle.

en: Just for info e.g: Select your option.
fr_FR: Juste pour info par exemple: sélectionnez votre option.

en: Label Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Label will show in cart
fr_FR: L'étiquette s'affichera dans le panier

en: Left blank for default
fr_FR: Vide pour défaut

en: Left blank for default.
fr_FR: Vide pour défaut.

en: Max Date
fr_FR: Date limite

en: Max. Checked option(s)
fr_FR: Max. Option (s) cochée (s)

en: Max. Length
fr_FR: Longueur Maximale

en: Max. Qty
fr_FR: Qté max

en: Max. characters allowed, leave blank for default
fr_FR: Max. caractères autorisés, laisser vide pour défaut

en: Max. values
fr_FR: Valeurs maxi :

en: Max. values allowed, leave blank for default
fr_FR: Max. valeurs autorisées, laisser vide pour défaut

en: Meta
fr_FR: Méta-Informations.

en: Meta ID
fr_FR: Identifiant méta.

en: Meta deleted successfully
fr_FR: Supprimée avec succès

en: Meta group name
fr_FR: Group Name

en: Min Date
fr_FR: Date min

en: Min. Checked option(s)
fr_FR: Options (s) cochée Mini

en: Min. Length
fr_FR: Longueur Minimum

en: Min. Qty
fr_FR: Qté Min

en: Min. characters allowed, leave blank for default
fr_FR: Min. caractères autorisés, laisser vide pour défaut

en: Min. values
fr_FR: Valeurs min.

en: Min. values allowed, leave blank for default
fr_FR: Min. valeurs autorisées, laisser vide pour défaut

en: Multiple selection?
fr_FR: Sélection multiple?

en: Name
fr_FR: Nom.

en: No Meta Found
fr_FR: Aucun article orphelin n'a été trouvé !

en: No Order Found
fr_FR: Commande non trouvée

en: No Product Found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No changes found.
fr_FR: Changements trouvés

en: No fields to delete
fr_FR: Aucun champ à supprimer

en: No fields to save
fr_FR: Aucun champ à enregistrer

en: No meta found to save
fr_FR: Aucun méta trouvé pour sauver

en: None
fr_FR: Aucun

en: Number Input
fr_FR: Nombre d'entrées

en: Open Style
fr_FR: style ouvert

en: Option Total
fr_FR: Total de l'option

en: Options Total:
fr_FR: Total des options :

en: PPOM (Personalized Product Meta Manager) plugin allow WooCommerce Store Admin to create unlimited input fields and files to attach with Product Pages.
fr_FR: PPOM (personnalisé Product Meta Manager) plugin permettre WooCommerce Store admin pour créer des champs d'entrée illimitée et des fichiers à joindre à la page de produit

en: PPOM API Secret Key
fr_FR: Clé API secrète

en: PPOM Fields
fr_FR: Champs PPOM

en: Palettes colors
fr_FR: Couleurs de palettes

en: Palettes mode
fr_FR: Mode palettes

en: Palettes width
fr_FR: Largeur de palettes

en: Please provide data name property for %s
fr_FR: Veuillez fournir la propriété de nom de données pour %s

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Pre-defined value for text input
fr_FR: Valeur pré-définie pour l'entrée de texte

en: Price Matrix
fr_FR: Matrice des prix

en: Price matrix
fr_FR: Matrice des prix

en: Price/Quantity
fr_FR: Prix/Quantité

en: Product Meta Basic Settings
fr_FR: Paramètres Meta de base du produit

en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

en: Product Quantity
fr_FR: Quantité

en: Product Total:
fr_FR: Total Produit:

en: Products
fr_FR: Produits

en: Provide API key below:
fr_FR: Fournir la clé API ci-dessous:

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity Step
fr_FR: Étape de quantité

en: Quantity step e.g: 3
fr_FR: Étape de quantité par exemple: 3

en: REQUIRED: The identification name of this field, that you can insert into body email configuration. Note:Use only lowercase characters and underscores.
fr_FR: REQUIS : Le nom d'identification de ce champ, vous pouvez l'insérer dans le corps de l'email de configuration. <strong>Remarque:</strong>Utilisez uniquement des caractères minuscules.

en: Radio Input
fr_FR: Entrée radio

en: Regions
fr_FR: Régions

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Meta
fr_FR: Supprimer les métadonnées

en: Required
fr_FR: Requis

en: Rich Editor
fr_FR: Éditeur Rich

en: Roles
fr_FR: Lignes

en: Rule
fr_FR: Règle #

en: Save Changing
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Secret key is not valid
fr_FR: La clé secrète n'est pas valide

en: Select Audio/Video
fr_FR: Sélectionnez audio/vidéo

en: Select Input
fr_FR: Sélectionnez l'entree

en: Select Mode
fr_FR: Sélectionner le mode

en: Select Option
fr_FR: Sélectionner une option

en: Select PPOM Meta
fr_FR: Sélectionnez PPOM Meta

en: Select audio or video from media library
fr_FR: Sélectionnez audio ou vidéo à partir de la Médiathèque

en: Select files
fr_FR: Sélectionner des fichiers

en: Select images
fr_FR: Sélectionner des images

en: Select images from media library
fr_FR: Sélectionnez les images dans la librairie de médias

en: Select options
fr_FR: Choix des options

en: Select this if it must be required.
fr_FR: Sélectionnez cette option si elle est demandée.

en: Select/Upload Image
fr_FR: Sélectionnez/Téléchargez Image

en: Selected color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Selected image
fr_FR: Image sélectionnée

en: Selected option
fr_FR: Option sélectionnée

en: Set default value
fr_FR: Définir la valeur par défaut

en: Show Dropdown
fr_FR: Afficher menu déroulant

en: Show Each Option's Price
fr_FR: Afficher le prix de chaque option

en: Show Local Time
fr_FR: Afficher l'heure locale

en: Show Only Option's Total
fr_FR: Afficher le total de l'option uniquement

en: Show Timepicker
fr_FR: Afficher timepicker

en: Show Timepicker 24 Hours
fr_FR: Afficher timepicker 24 heures

en: Show Timepicker Seconds
fr_FR: Afficher timepicker secondes

en: Show Timepicker.
fr_FR: Montrez timepicker.

en: Show Timezone
fr_FR: Le fuseau horaire par défaut est UTC

en: Show Week Numbers
fr_FR: Afficher les numéros de semaine ?

en: Show Zoomer
fr_FR: Afficher zoomer

en: Show as Circle
fr_FR: Afficher en tant que cercle

en: Show big image on hover
fr_FR: Afficher la grande image sur Hover

en: Show on load
fr_FR: Afficher au téléchargement

en: Show palettes
fr_FR: Afficher les palettes

en: Show price per unit?
fr_FR: Afficher le prix par unité

en: Size:
fr_FR: Taille:

en: Small description, it will be diplay near name title.
fr_FR: Petite description, il sera affiché à proximité du nom du titre.

en: Sorry, maximum quantity is %d.
fr_FR: Désolé, la quantité maximale est% d.

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Steps
fr_FR: Étapes

en: Text Input
fr_FR: Saisie de texte

en: Textarea Input
fr_FR: Zone de texte

en: This will be added into cart
fr_FR: Ceci sera ajouté au panier

en: Tick if need to show a group of common colors beneath the square
fr_FR: Cochez si besoin de montrer un groupe de couleurs communes sous le carré

en: Tick it to turn conditional logic to work below
fr_FR: Cochez pour activer une logique conditionnelle pour fonctionner en dessous de

en: Tick it to turn on old boxes view for images
fr_FR: Cochez-la pour activer la vue des anciennes cases pour les images

en: Timepicker increment
fr_FR: Incrément timepicker

en: Timezone Input
fr_FR: Entrée TimeZone

en: Title
fr_FR: Titre

en: Total Discount
fr_FR: Remise totale

en: Total will be calculated in the cart
fr_FR: Le total sera calculé dans le panier

en: Type button label e.g: Select Photos
fr_FR: Tapez le nom du bouton, par exemple: Sélectionner photo

en: Type class for both (select, upload) buttons
fr_FR: Class pour les deux (select, upload) de type boutons

en: Type color code with price (optionally). To write label, use #colorcode - White
fr_FR: Tapez le code de couleur avec le prix (facultativement). Pour écrire une étiquette, utilisez #colorcode-blanc

en: Type description, it will be display under section heading.
fr_FR: Type Description, il sera diplay sous le titre de section.

en: Type field width in % e.g: 50%
fr_FR: Entrez la largeur de champ dans % par exemple: 50 %

en: Type number of files allowed per upload by user, e.g: 3
fr_FR: Type nombre de fichiers autorisés par upload par l'utilisateur, par exemple: 3

en: Type option name (given above) if you want already selected.
fr_FR: Tapez l'option nom (donnée ci-dessus) si vous voulez déjà sélectionné.

en: Type option with price (optionally)
fr_FR: Option de type avec prix (optionnel)

en: Type size with units in kb|mb per file uploaded by user, e.g: 3mb
fr_FR: Tapez la taille avec des unités en Ko | Mo par fichier téléchargé par l’utilisateur, par exemple: 3 Mo

en: Variation Quantity
fr_FR: Quantité de Variation

en: Viewport type
fr_FR: Type de fenêtre d'affichage

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Year Range
fr_FR: Fourchette d'années

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can create different meta groups for different products.
fr_FR: Créer différents groupes de méta pour différents produits

en: audios not selected
fr_FR: audios non sélectionnés

en: color boxes
fr_FR: boîtes de couleur

en: default is 50, e.g: 100
fr_FR: la valeur par défaut est 50, par exemple: 100

en: default is 50, e.g: 75
fr_FR: la valeur par défaut est 50, par exemple: 75

en: e.g MM-DD-YYYY, DD-MMM-YYYY
fr_FR: p. ex. mm-jj-aaaa, jj-mmm-aaaa

en: e.g: 2017-02-25
fr_FR: par exemple: 2017-02-25

en: e.g: 2017-09-15
fr_FR: par exemple: 2017-09-15

en: e.g: 30
fr_FR: ex: 30

en: e.g: 500
fr_FR: par exemple: 500

en: jQuery datePicker
fr_FR: Utilisez jQuery DatePicker

en: nm_action_%d
fr_FR: nm_action_% d

en: only if
fr_FR: seulement si

en: price (if any)
fr_FR: prix (si nécessaire)

en: regular checkbox input
fr_FR: entrées de case à cocher

en: regular date input
fr_FR: entrée de date régulière

en: regular email input
fr_FR: entrée d'email régulière

en: regular hidden input
fr_FR: entrée cachée régulière

en: regular number input
fr_FR: entrée de nombre régulier

en: regular radio input
fr_FR: entrée radio régulière

en: regular select input
fr_FR: entrée Select régulière

en: regular select-box input
fr_FR: entrée Select-Box régulière

en: regular text input
fr_FR: entrée de texte régulière

en: regular textarea input
fr_FR: entrée textarea régulière

en: specified legal number intervals
fr_FR: intervalles légaux de nombre spécifiés

en: unit
fr_FR: unité

en: you can pre-set the value of this hidden input.
fr_FR: vous pouvez pré-définir la valeur de cette entrée cachée.
